Obchod se sportovním sortimentem a obuví

SLEVY AŽ 40% "ZIMNÍ VÝPRODEJ KOLEKCE 2013/2014"

10.04.2014 21:26

AKCE NA VÝPRODEJ ZIMNÍHO LYŽAŘSKÉHO VYBAVENÍ ZNAČKY 

 VYBÍRAM SJEZDOVKY - JAK NA TO?

Vybrat tu správnou lyži je jednoduché. Pokud ovšem víte, co chcete. Výběr lyže se dá připodobnit k výběru auta. Podobně jako u auta musíme nejdřív zvážit, k čemu přesně je chceme používat. Na co je chceme a jakou funkci by měly plnit.

 

Jakou tvrdost lyže zvolit

Jezdíte rádi rychle? Pak si vybereme sporťáka - závodní lyže. Samozřejmě to předpokládá řidičskou zdatnost.

Nejvyšší modely často designem odpovídají modelům závodním, ale skutečné závodní lyže se v běžné prodejní síti neobjevují. U nás ale pár kousků ze závodního oddělení koupit můžete. Není ale nutné mít za každou cenu ten opravdu závodní model, i ty nižší (běžně označované za závodní lyže) obvykle mají takový potenciál výkonnosti. V našem eshopu je najdete v kategorii lyže provýkonnostního lyžaře. Většinou se dělí podle délky oblouku na slalomkyobřačky a allroundové lyže (střední oblouk).

Pro průměrného lyžaře jsou vhodné lyže určené pro sportovního lyžaře. Jsou to lyže na střední rychlosti a pro průměrně těžkého lyžaře.

Rekreační lyže jsou pro příležitostné lyžaře, kteří jezdí nižší rychlostí a jejich lyžařské schopnosti jsou horší.

Na o konečně zde máme kategorii pro úplné začátečníky. Tyto lyže jsou velmi měkké a poddajné, proto vás dobře provedou prvními oblouky na svahu. Nejsou ale absolutně vhodné pro vyšší rychlosti, protože při této rychlosti dochází u těchto lyží k nežádoucím kmitům a špatně drží na hraně.

Při výběru kategorii tvrdosti je nutné brát ohled na váhu lyžaře. Výše uvedené dělení platí pro váhy u muže okolo 80 kg v případě žen 60 kg. Pokud se lyžař má vyšší váhu, je potřeba zvolit lyži o kategorii tvrdší.

 

Jako druhý krok zvažme, jestli chceme lyže na oblouk dlouhý (delší lyže s větším rádiem) nebo krátký (kratší s menším rádiem), případně něco mezi. Na české kopce se hodí spíš slalomky, lyže pro oblouk kratší, dopřejí více zážitku na kratších tratích. Pozor, sporťáky jsou většinou stavěné na dobrou silnici, stejně tak sportovní lyže jsou konstruovány na tvrdou pistu.

 

Jaká šířka lyže je ta nejlepší

Pakliže potřebujeme auto, které bude malinko univerzálnější, nabízí se ohromná škála modelů a konceptů. U lyží se nazývajíallround lyže – lyže, které nabídnou velice široké spektrum dovedností. Mají univerzální krojení na střední oblouk a jsou vhodné na upravené sjezdovky.

Nedosáhnou ale tak daleko ve specializovaných schopnostech – třeba nikdy nebudou tak rychlé, budou pomaleji přehraňovat apod. Každá výhoda nese úměrnou nevýhodu a skloubit vše dobré do jedné lyže se nedaří proto, že si požadavky prostě navzájem odporují. Malý sporťák nikdy nebude mít velký kufr…

Uvnitř kategorie allmountain, lyží univerzálních, se jednotlivé modely mohou rozbíhat na všechny možné strany… Jsou mezi nimi lyže rychlejší, točivější, sportovnější, spíše na tvrdou trať, spíše do rozbitého terénu…

Zde se vyplatí znát jednotlivé souvislosti spojené s parametry lyže. Obecně platí, že kratší lyže lépe točí, dlouhé točí méně, zato jsou rychlejší. Čím větší rádius, tím lyže méně točí a naopak. Lyže pro sjezd mají rádius sotva rozpoznatelný, proto jedou rychle a přímo, krátké slalomky jsou výrazně vykrojené, dokážou řezat krátké oblouky ve výrazně nižší rychlosti.

Uvažovali byste o off roadu? Pak jsou tu allmoutain lyže. Čtyřkolka ve formě lyží znamená lyži do volného terénu mimo upravenou trať. Může to být spíše silniční SUV, ale i speciál do těžkého terénu. Snadno se to pozná – čím je lyže užší, tím více inklinuje k upraveným tratím. A naopak hodně široké lyže aspirují na jízdu v prašanu. Shodou okolností, rozumně širší lyže (od 78 mm do 100 mm ve středu lyže) jsou dnes podobně jako SUV velmi moderní a dokážou jet relativně pohodově na trati i v mírném terénu.

 

Jaká délku lyže zvolit

Pozor na délky! Zásadně ovlivňují charakter lyže, takže třeba dlouhá slalomka – lyže na kratší oblouk – se chová se spíše jako obřačka. A naopak.

Zjednodušeně lze naznačit, že lyže od 150 do 165 cm se hodí pro oblouky kratší, 160–175 cm pro univerzální jízdu a 170–185 cm pro oblouky delší a rychlejší. Větší a těžší lyžaři potřebují lyže delší, lehčí a menší nechť naopak volí kratší variantu navrženého intervalu.

© 2014 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode